Aktualności  »  Wiadomości prasowe

ROZLICZENIE PIT ZA 2016 ROK: FISKUS PROPONUJE NOWY SPOSÓB, ALE CZY LEPSZY?

Resort finansów zapowiedział ułatwienia w składaniu zeznań przez internet za 2016 r. Jednocześnie podatnicy będą mogli korzystać z dotychczasowych sposobów przesyłania e-formularzy. Wyjaśniamy, na czym polegają różnice między dotychczasowymi i nową metodą przesyłania PIT.

Nowa metoda jest obecnie w fazie projektu, który przyjął rząd. Trafił on już do Sejmu (druk nr 1258). Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o PIT. Rząd zakłada, że wejdzie on w życie 15 marca tego roku, dzięki czemu nową metodę będzie można stosować do rozliczania PIT za 2016 r. Będzie ona skierowana jedynie do osób, które uzyskują dochody od płatników, a więc są zatrudnione na umowie o pracę, o dzieło, zlecenia, o przeniesienie praw autorskich, albo od organu rentowego (ZUS). Nowy sposób ma pozwalać na złożenie zeznania indywidualnie, wspólnie z małżonkiem lub w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci.

Osoby te będą mogły w okresie od 15 marca do 15 kwietnia złożyć wniosek o sporządzenie zeznania rocznego przez urząd skarbowy (PIT-WZ). Można go będzie złożyć wyłącznie elektronicznie za pomocą portalu podatkowego lub poprzez system e-Deklaracje albo – co jest absolutną nowością – za pośrednictwem banków, analogicznie jak w przypadku osób składających wnioski 500+.

Po złożeniu wniosku urząd miałby pięć dni roboczych na sporządzenie zeznania rocznego, a następnie zostałoby one udostępnione podatnikowi do akceptacji lub odrzucenia. Jeśli podatnik nie podjąłby żadnego działania do 30 kwietnia, oznaczałoby to, że akceptuje zeznanie.

We wniosku PIT-WZ podatnik mógłby wskazać również niezbędne dane do skorzystania z ulgi na dzieci lub rehabilitacyjne.

Nowa propozycja Ministerstwa Finansów byłaby rewolucją dla emerytów i rencistów. Do tej pory, jeśli chcieli oni przekazać 1 proc. podatku i nie korzystali z żadnych odliczeń, musieli i tak składać zeznanie roczne PIT. Propozycja resortu maksymalnie ogranicza obowiązki emerytów i rencistów w takiej sytuacji. Składaliby oni jedynie oświadczenie – w formie elektronicznej lub papierowej – aby wskazać, której organizacji pożytku publicznego urząd ma przekazać 1 proc. podatku należnego. Oświadczenie można będzie złożyć również za pomocą banku, podobnie jak wniosek 500+. Podatnik nie musiałby więc składać dodatkowo zeznania rocznego. Wystarczyłoby roczne obliczenie podatku sporządzone przez organ rentowy. Nowa opcja nie będzie jednak dotyczyć emerytów i rencistów, którzy chcieliby rozliczyć się wspólnie z małżonkiem.